Be vizos į Gardiną. Ką aplankyti?

Aplankyti Lietuvos pašonėje, vos už 170 km nuo Vilniaus, buvusį Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) miestą, tapo daug paprasčiau panaikinus vizų rėžimą. Todėl tai gali būti puiki vienos dienos ar savaitgalio kelionė, aplankant Gardino svarbiausius istorinius objektus, pigiai apsipirkti, skaniai pavalgyti bei pasilinksminti naktiniuose klubuose.

Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenko pasirašytas Dekretas, užsienio turistams leidžia aplankyti Gardino miestą ir jo apylinkes be vizų! 

Keliaujant į Gardiną užsienio piliečiams reikalinga su savimi turėti: 

Atkreipkite dėmesį į nustatytą bevizį regioną.

Bevizio įvažiavimo į Baltarusiją pasienio punktai vykstant iš Lietuvos – Raigardas- Privalka ir Šalčininkai-Beniakoni.

Taip pat nuo 2018 m. atsirado galimybė vykti į Gardiną pagal leidimą traukiniu arba lėktuvu.

Susipažinkite su mokamų Baltarusijos kelių žemėlapiu Beltoll. Aktualu vykstant automobiliu!

Bevizio apsilankymo Gardine detalias sąlygas skaitykite čia! 

Ką aplankyti Gardine?

Gardinas – valdovų miestas su gražia ir ypatinga istorija, svetingais žmonėmis ir skirtinga nuo kaimynų politine sistema. Tai miestas-muziejus. Kiekvienam kv. m. Gardine tenka tam tikras istorinis objektas su savo unikalia istorija.

Gardinas yra vienas iš seniausių miestų Baltarusijoje. Oficiali jo įkūrimo data laikoma 1128 metai.

Miestas įsikūręs šalia Nemuno upės. Geografinė padėtis suteikia jam nepamirštamą grožį ir didybę. Štai kodėl Gardinas buvo antra LDK sostine kunigaikščio Vytauto valdymo laikais ir buvo mėgstamiausia Lenkijos-Lietuvos valstybės karaliaus Stepono Batoro rezidencija.

Gardinas yra daugelio kultūrų ir tautų sankirtos vieta. Jame sukurta unikalių objektų, kurie ilgainiui tapo istoriniais ir vertingais ne tik Baltarusijos piliečiams, bet ir kitoms tautoms, istoriškai susijusioms su Gardino miestu.

1. Gardino Senoji Pilis

Adresas: Замковый туп. 22, Гродно, Беларусь

Gynybiniai įrenginiai čia pirmą kartą buvo pastatyti XI amžiuje. XIII amžiuje Gardinas tapo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dalimi, o nuo 1391 m. pilis buvo kunigaikščio Vytauto pagrindinė rezidencija , kuris 1398 vietoj medinės pilies pastatė mūrinę gotikinio stiliaus pilį su penkiais bokštais. Šis pastatas geriausiai išliko iki mūsų dienų.  

2. Gardino Naujoji Pilis

Adresas: Замковый туп. 20, Гродно.

Gardino Naujoji pilis buvo pastatyta priešais Senąjį pilį 1734–1751 m., tai buvo vasaros rezidencija lenkų ir lietuvių valdovams. Architektai sugebėjo iš abiejų pilių padaryti vieną pilių kompleksą. 

1793 m. Karališkojoje pilyje posėdžiavęs Abiejų Tautų Respublikos Nebylusis Seimas patvirtino Abiejų Tautų Respublikos II padalijimą. Tuo metu Gardinas ir pilis buvo apsupti Rusijos ir Prūsijos kariuomenių. Rusijos imperatorės Jekaterinos II nurodymu pilyje 1795 m. pabaigoje – 1797 m. pradžioje buvo laikomas paskutinis Abiejų Tautų Respublikos valdovas S. A. Poniatovskis.

3. Romos katalikų bažnyčia

Adresas: ул. Карла Маркса, Гродно.

Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčia yra Romos katalikų katedra Gardine. Jėzuitų bažnyčia tapo katedra 1991 m. kai buvo pastatyta nauja vyskupija Gardine. Bažnyčios pilių aukštis siekia 65 m. 

1960 m. bažnyčia buvo oficialiai uždaryta po viešųjų religinių apeigų. Komunistinė valdžia bandė paversti pastatą į muziejų ar koncertų salę. Nepaisant to, žmonės dalyvavo bažnyčios apeigose kiekvieną sekmadienį. Religinės apeigos buvo atkurtos 1987-1990 m. ir bažnyčiai buvo suteiktas Mažosios bazilikos titulas, o po metų ji tapo katedra Gardino vyskupijoje. 

4. Koložos cerkvė

Adresas: улица Коложа 6, Гродно.

Koložos cerkvė (Šv. Boriso ir Glebo) yra seniausia išlikusių objektų Gardine, kuri buvo pastatyta 1183 m. Kartu su pilių kompleksu paskelbta istoriniu ir architektūriniu draustiniu. Cerkvė įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo kandidatų objektų sąrašą.

Nuo Koložos sienų 1410 m. LDK pajėgos išvyko į pergalingą Žalgirio mūšį.

5. Didžioji Sinagoga

Adresas: Большая Троицкая ул. 59, Гродно.

Didžioji chorinė sinagoga yra veikianti Gardino centre. Pirmoji sinagoga iš akmens šioje vietoje buvo pastatyta 1575-1580 m., tačiau 1617 m. ši sinagoga visiškai sudegė. Netrukus po įvykio, lenkų karalius Žygimantas III leido žydams pastatyti naują sinagogą. Antroji sinagoga  pakartojo savo pirmtako likimą, ir visiškai sudegė 1899 m.

Dabartinį Didžiosios chorinės sinagogos pastatą pastatė Ilya Frunkin 1902-1905 m. iš Mauritanijos stiliaus eklektinių elementų. 

6. Bernardinų bažnyčia

Adresas: ул. Парижской Комунны 1, Гродно.

Katalikų Šventojo Kryžiaus bažnyčia ir bernardinų vienuolynas – architektūros kompleksas su seniausia veikiančia Gardino katalikų bažnyčia ir viena seniausių Vakarų Baltarusijoje.

Medinis vienuolynas buvo įkurtas 1494 m. ar 1495 m. ant Lietuvos ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jagiello dovanojamų kraštų Bernardinų ordinui. Akmeninis vyrų vienuolynas buvo pastatytas 1595-1618 metais.

7. Dievo Motinos Užgimimo cerkvė ir vienuolynas

Adresas: ул. Давыда Гарадзенскага 3, Гродно.

Moterų stačiatikių vienuolynas Gardine. Šventykla stovėjo čia jau 1506 m. Jos įkūrėjas buvo Kijevo voevodo, kunigaikščio Michailo Glinskio, vykdytojas.

1647 ir 1654 m. gaisrai sunaikino senovės katedrą. Šiek tiek vėliau bazilijonai pastatė medinę bažnyčią Mergelės užgimimo, kurios keletą kartų vėliau nuo gaisrų buvo atstatomos. 1726 m. Italijos architektas I. Fontana pastatė naują bažnyčią, kuri išliko iki šios dienos. 1843 m. Bazilijonų vienuolynas buvo paverstas stačiatikių moterų vienuolynu. 

8. Priešgaisrinis stebėjimo bokštas

Adresas: Замковый туп. 19, Гродно.

Priešgaisrinis bokštas yra architektūros paminklas XIX a.

Nuo seniausių laikų Gardinas kentėjo nuo gaisrų, kadangi dauguma pastatų buvo mediniai. 1897 m. aukščiausioje Gardino dalyje, netoli pilių,  buvo pradėta statyti priešgaisrinį stebėjimo bokštą.

Nuo atidarymo 1900 m., daugiau nei pusę amžiaus, bokštas išliko aukščiausiu pastatu mieste. Bokšto aukštis prilyginamas aukštų pastatui

9. Gardino geto

Adresas: Замковый туп. Гродно.

Liūdnas likimas nepraėjo ir Gardino, kur XX a. pirmojoje pusėje žydų gyventojai buvo pagrindinė miesto gyventojų kategorija.

Antrojo pasaulinio karo metu, nacių Vokietijos okupacijos metu, žydų priverstinio persikėlimo ir persekiojimo vieta, žydų getas buvo įkurtas Gardino centre. 

10. Brigitiečių vienuolynas 

Adresas: ул. Карла Маркса 27, Гродно.

Bažnyčios įkūrėjas 1634-1642 m. buvo didysis LDK maršalas Kristupas Viesiolovskis ir jo žmona Aleksandra.

Vienuolynas turi du aukštus ir tris sparnus. Tai  ankstyvaus baroko su gotikos stiliaus elementais architektūros paminklas.

11. Tyzenhauzo teatras (lėlių teatras)

Adresas: улица Дзержинского 1/1, Гродно.

Tyzenhauzo Teatras Gardine yra18 amžiaus architektūros paminklas  ir pirmu viešu teatru mieste. Teatras pastatytas 1772 m. architektų Mezero ir Sakko pagal Gardino mero Tyzenhauzo užsakymą.

Sukurtas kaip mažas dainininkų ir instrumentalistų ansamblis, teatre buvo greitai suburta nuolatinė komanda su įspūdingais baleto ir operos repertuarais.

Šiandien šiame pastate įsikūręs lėlių teatras. 

12. Liuteronų bažnyčia

Adresas: ул. 1 Мая 5, Гродно.

 Šventykla buvo pastatyta XVIII amžiuje, priemiestyje  Horodnica vietoj senojo pastato, kur anksčiau buvo užeiga (taverna), padovanoto Gardino protestantams karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio.

Bažnyčia buvo kelis kartus perstatyta: 1843, 1870-1873 ir 1912 (suteikiant jai neogotikos formas). Jos dabartinė išvaizda pasiekta tik prieš Pirmąjį pasaulinį karą, kai varpinę papuošė laikrodžiu. 

Šiandien kiekvieną šeštadienį 18:00 ir sekmadienį 12:00 ir 15:00 bažnyčioje būna mažas vargoninės muzikos koncertas. 

13. Pranciškonų vienuolynas

Adresas: ул. Дарвина, Гродно.

Pranciškonų vienuolynas Gardine, įsikūręs kairiajame krante Nemuno upės. Jis buvo pastatytas netoli upės kirtimo, jungiančio kelią iš Lenkijos į Lietuvą. Bažnyčia ir vienuolynas susidaro iš uždaro kiemo netaisyklingo keturkampio formos ir šiandien yra vienas iš XVII a. architektūros Gardino miesto paminklų.

Nuo 1853 m. bažnyčia buvo uždaryta, o po 1863 m. sukilimo vienuolynas buvo naudojamas kaip katalikų kunigų ir vienuolių kalėjimas iki pat 1919 m. 

Vėliau jis visą laiką veikė kaip Pranciškonų vienuolynas, o 1991 m. buvo perduotas priežiūrai pranciškonams, grįžusiems į Gardiną. 

14. Pokrovos cerkvė

Adresas: ул. Элизы Ожешко 23, Гродно.

1904-1905 m. pastatyta iš plytų katedra 26-osios artilerijos brigados ir apatinių rangų pareigūnų atminimui, kurie mirė Rusijos-Japonijos karo metu.

1992 m. vasario 18 d., paskelbus Baltarusijos nepriklausomybę, buvo atnaujinta Gardino vyskupija, kuri buvo uždaryta 1951 m. Po to Šventosios Pokrovos katedra vėl atgavo katedros statusą.

15. Farmacijos muziejus (vaistinė-muziejus)

Adresas: ул. Карла Маркса, Гродно.

Jėzuitų vaistinė pastatyta 1709 m. centrinėje aikštėje Gardine, tai seniausia vaistinė dabartinėje Baltarusijoje.

Vaistinė įsikūrusi Jėzuitų vienuolyne, laikomu istorijos ir kultūros 18-ojo amžiaus paminklo kompleksu, kuris užima didelį plotą centrinėje miesto dalyje.

Nuo 1996 m. antikvarinėse salėse vėl įsikūrė vaistinės prekybos skyrius, muziejų ekspozicija ir pagalbiniai kambariai. 

16. Namas muziejus E.Ožeško

Adresas: ул. Элизы Ожешко 17, Гродно.

Eliza Ožeško – puiki rašytoja, kuri visą savo gyvenimą dirbo Gardino raj. Ir nors Ožeško kūriniai buvo parašyti lenkų kalba, jos kūriniai skriejo ir už Lenkijos ribų. Nobelio komitetas jos darbus apibūdino taip: “Jei Senkevičiaus eilėse (kitas lenkų rašytojas) atsimuša vietinio lenko aristokrato širdis, tai Ožeško tekstuose plaka žmogaus širdis. Ji negavo Nobelio premijos, nors buvo nominuota literatūros srityje. Šiandien jos namai Gardine, kur ji gyveno ir kūrė, tapo kūrybos gerbėjams ir tiesiog neabejingiems žmonėms muziejumi. 

Naktinis gyvenimas Gardine!

Nesinori miegoti, kai tiek mažai laiko apžiūrėti Gardiną? Mes tave suprantame.

Klubai dirba visą naktį iki pat ryto. Muzika klubuose groja įvairi: baltarusiška, rusiška, ukrainietiška ir be abejo pasauliniai hitai.

Geriausi tūsai vyksta penktadieniais ir šeštadieniais. 

Štai sąrašas geriausių klubų Gardine, jei neketini pramiegoti linksmos Gardino dalies.

 1. Baza – vienas geriausių klubų ne tik Gardine, bet ir Baltarusijoje. Čia nėra pigių paslaugų, todėl atsitiktinių žmonių čia nebūna. Adresas: ул. Победы 35, Гродно.
 2. Kolizej 2000 – ši vieta visų pirma patraukli savo lokacija – miesto centre. Adresas: ул. Карла Маркса 31, Гродно.
 3. Sova – tai neįprastas klubas. Dieną čia rodomi filmai, o vakarais klubas virsta vienų populiariausių ir linksmiausių miesto vietų. Adresas: ул. Поповича 3, Гродно.
 4. Galaxy – vienas jauniausių miesto klubų. Didelės erdvės. Kartu šiame pastate veikia boulingas, restoranas ir biliardas. Adresas: Лидская ул., Гродно.
 5. Movie60 – naktinis klubas su dviejų lygių poilsio zona, taip pat yra baras, biliardas ir nemokama automobilių stovėjimo aikštelė. Madingas klubas miesto centre. Adresas: Советская ул. 9, Гродно.
 6. Prime – šitame naktiniame klube geriau nei kitur žino, ko iš tikrųjų reikia naujai kartai, pasiilgusiai tikrų tūsų. Čia yra puikus kokybės ir kainos balansas. Adresas: Студэнцкая вуліца 2, Гроднo.
 7. Relax – klubas vyrams. Vienintelis tokio pobūdžio Gardine. Adresas: ул. Кирова 41, Гродно.

Kainos Gardine

Susižavėjote Gardinu ir jau planuojate kelionę? Mes pasirūpinsime leidimo į Gardiną įforminimu!

Leidimą į Gardiną galite užsakyti neišeinant iš namų! Atsiųskite Jūsų paso skaną el. paštu info@vizalija.lt , nurodykite kelionės datas, apmokėkite ir dienos bėgyje gausite įformintą leidimą į Jūsų el. paštą! Mažiau rūpesčių, daugiau Gardino.

Ekskursijos, pažintinės programos Gardine

Gardinas – karalių miestas

 10.00– apžvalginės ekskursijos su gidu pradžia. Gardinas – tai karališkų pilių ir rūmų, senovinių bažnyčių ir cerkvių miestas. XVI amžiuje dėl miesto nuostabios architektūros, Gardinas buvo įtrauktas į Kelno enciklopediją Brown kaip vienas  gražiausių miestų Europoje. Miestas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose 1127 m.  Jau XII amžiaus pradžioje Gardinas buvo kunigaikščio Vsevlodko Kunigaikštystės centru.

Ekskursija prasideda Gardino senamiestyje prie Senosios pilies, pastatytos dar Vytauto Didžiojo laikais, sugriautos Teutono ordinu ir perstatytos Steponu Batoru į Karališkuosius renesansinius rūmus. Greta Senosios, Naujoji pilis. Tai paskutinio Abiejų Tautų Respublikos valdovo Stanislovo Augusto Poniatovskio rezidencija. Būtent šitoje pilyje įvyko Nebylusis Seimas, veikė LDK iždo komisija, Lietuvos Vyriausiasis Tribunolas. Tarp dviejų pilių didingai stovi Vytauto Didžiojo skulptūra (autorius Ipolitas Užkurnys).  Ekskursijos metu pamatysite Gaisrinės bokštą. Šio bokšto apžiūros aikštelėje kiekvieną dieną 12 val. trimituoja trimitininkas. Tai nuostabi tradicija. Netoli bokšto, Didžioji Choralinė sinagoga. Tai buvusiojo Gardine žydų kvartalo centrinė Sinagoga.   Holokausto metu  šioje vietoje buvo didelis geto. Prieiname prie Sovietskaja aikštės, apžiūrime paminklą susprogdintai 1961 metais Vytauto pirmajai katalikiškai bažnyčiai Gardine. Netoli Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyčia – vienas įspūdingiausių vėlyvojo baroko sakralinės architektūros paminklu, savo dydžiu ir reikšme prilygstanti Krokuvos ir Vilniaus jėzuitų bažnyčių. Gardine centre yra pėsčiųjų gatvė. Daugelis šios gatvės namų turi išskirtinė istoriją – buvusioje berniukų gimnazijoje du metus mokytojavo Lietuvos kalbininkas Jonas Jablonskis, dėstė graikų ir lotynų kalbas.

Ekskursijos metu aplankote XII amžiaus priemiestyje statyta pirmoji mūrinę Šv. Boriso ir Glebo cerkvę.

Antanas Tyzenhauzas – LDK rūmų iždininkas ir karališkųjų ekonomijų administratorius, 1765 metais iš karaliaus Stanislovo Paniatovskio gavo valdyti Gardino seniūniją. Lietuvos pramonės kūrėjas Antanas Tyzenhauzas davė pradžią lietuviškam baletui- Gardine pastatė pirmąjį baleto teatrą. Aplink buvo įkurtas pirmasis E.Ž. Žilibero botanikos sodas su Šveicarijos slėniu. Prie E.Ožeškienės namo-muziejaus 1905-1907 metais buvo pastatyta Katedra, kaip paminklas žuvusiems Rusijos-Japonijos karo metu. Prie pat Kupalos universiteto (buvusis mergaičių gimnazijos pastatas) Liuteronų bažnyčia.

12.00 – tradiciniai sotūs baltarusiški pietūs

Turėsite galimybės susižavėti ir paragauti baltarusiškų liaudies patiekalų. 

13.00 – ekskursijos po kultūros objektus tęsinys

15.00 – apgyvendinimas viešbutyje. Jeigu vykstama su nakvyne.

16.00 – 17.30 – Edukacinė folklorinė programa pas “Пани Пышка”.  “Pani Pyshka” pasitinka ir palydi svečius su ansambliu, šokiais, pramogomis, konkursais, “Medovuhos” degustacija. Toliau svečiai mėgaujasi barbekiu su užkandžiais restorane “Pas Pani Pyshka”.

17.30 – Laisvas laikas. Apsipirkimo metas, aplankyti parduotuves, arba pasivaikščioti  Žilibero parke, aplankyti E. Ožeškienės muziejų, muziejų „Gorodnica”, ar senovinių lygintuvų muziejų (Sovetskaja g. 7-23), užsukti į Gardino zoologijos sodą. Ir dar daug, daug kitų įdomių objektų.

Parduotuvės apsipirkti Gardine, adresai:
1. “Old City” prekybos centras (ул. Дубко 17)
2. „Neman“ prekybos centras (ул. Советская 18)
3. Parduotuvės Sovetskaja gatvėje (ул. Советская 6)
4. “Sviaznoj” (ул. Советская 10)
5. “Ратушный магазин“ (ул. Советская 1)
6. Firminė parduotuvė Mark Formelle (ул. Советская 5)

5 komentarai apie “Be vizos į Gardiną. Ką aplankyti?

 1. vidas

  invalidumo pazimejimas galioja isigijant leidima ir visa kita kas surista su pinigais

 2. admin Įrašo autorius(-ė)

  Sveiki, Vidai,
  taip, taikome nuolaidas. Maloniai kviečiame susisiekti el. paštu info@vizalija.lt

 3. admin Įrašo autorius(-ė)

  Sveiki, Dominyka,
  leidimas į Gardiną kainuoja 7 eur/asmeniui.

Komentarai uždrausti.