Lietuviai Gruziją vadins labiau autentiškai – Sakartvelas

Lietuviai Gruziją vadins labiau autentiškai – Sakartvelas

Nacionalinė lietuvių kalbos komisija priėmė sprendimą dėl autentiško Gruzijos pavadinimo įvedimo lietuvių kalboje – Sakartvelas. Apie tai praneša Gruzijos viešoji televizija.

Gruzijos pavadinimas “Sakartvelo” reiškia “gruzinų šalis”. Nacionalinė lietuvių kalbos komisija jau kuri laiką svarstė, kaip pavadinti Gruziją autentiškiau – buvo siūlomi pavadinimai “Kartvelija” ir “Sakartvelas”. Rezultate, pavadinimas buvo pasirinktas arčiausiai Gruzijos pavadinimo ir atsižvelgiant į Lietuvos gramatikos ypatumus.

Dabar Lietuvoje viešoje erdvėje oficialiai gali būti naudojamas pavadinimas “Sakartvelas” kartu su jau egzistuojančiu pavadinimu “Gruzija”. 

Žodis “Sakartvelas” aktyviai pateks į oficialią terminologiją. Pavyzdžiui, Gruzijos ambasada, šiuo metu GRUZIJOS AMBASADA, vadinsis – Sakartvelo Ambasada Lietuvos Respublikoje, frazė “Sveiki atvykę į Gruziją» – “Sveiki atvykę į Sakartvelą, gruzinas – kartvelas, gruzinų kalba – kartvelų kalba ir pan.

VLKK dar balandį apsisprendė, kad Gruzija liks oficialus šios valstybės pavadinimas, tačiau bus leidžiamos ir alternatyvos.

A. Antanaitis, anksčiau sakęs, kad naujasis alternatyvus pavadinimas bus leidžiamas vartoti ir oficialiuose raštuose, sako, kad net ir po komisijos sprendimo oficialus šalies pavadinimas lieka Gruzija. Dėl Sakartvelo vartojimo dar bus diskutuojama su Lietuvos Užsienio reikalų ministerija ir Gruzijos ambasada. „Vis dėlto oficialus pavadinimas lieka Gruzija ir dėl to blankuose, kreipiniuose, tarpvalstybiniuose santykiuose kol kas reikia vartoti „Gruzija“. Mes artimiausiu metu su Užsienio reikalų ministerija ir ambasada ruošiame susitikimą, kuriame aptarsime vartojimą, kadangi tai yra praktiškai pirmas toks atvejis, yra daug neaiškumų. Aptarsime, kaip turėtumėme vartoti ateityje ir kur yra tos ribos, kai galime pradėti naudoti naująjį pavadinimą“, – teigė A. Antanaitis.

“Istoriniu įvykiu” pavadino šį sprendimą Užsienio reikalų ministras Linas Linkiavičius ir pasveikino su šiuo įvykiu savo Twitter paskyroje paskelbus įrašą gruzinų kalba.